LXY16VB471M8X20LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LXY16VB471M8X20LL
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
740mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Life (Hours) :
3000 hours
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
740mA
Height :
20mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Series :
LXY
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
8mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Capacitance :
470µF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarization :
Polar
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
370mA @ 120Hz
Impedance :
95mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
3.5052mm
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
LXY16VB471M8X20LL
LXY 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 740mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can