LXMG1624-12-61
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LXMG1624-12-61
Manufacturer
Microsemi
Description
MOD INVERTER CCFL DUAL 6W 12V
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Length :
165.1mm
Height :
7.62mm
Mount :
Chassis Mount
Nominal Input Voltage :
12V
Series :
LXMG1624-12-6x
RoHS Status :
RoHS Compliant
Type :
CCFL and UV Lamps
Size / Dimension :
6.50Lx0.83W x 0.30 H 165mmx21mmx7.5mm
Width :
21.082mm
Max Operating Temperature :
70°C
Output :
1800V
Nominal Supply Current :
-300μA
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-20°C
Published :
Voltage - Input :
12V
Number of Pins :
12
Mounting Type :
Chassis Mount
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago)
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
LXMG1624-12-61
Introducing Microsemi LXMG1624-12-61 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:CCFL and UV Lamps, Output:1800V, Number of Pins:12, Mounting Type:Chassis Mount, LXMG1624-12-61 pinout, LXMG1624-12-61 datasheet PDF, LXMG1624-12-61 amp .Beyond Microsemi LXMG1624-12-61 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.