LTO050FR1000FTE3
Mfr.Part #
LTO050FR1000FTE3
Package / Case
TO-220-2
Description
RES 0.1 OHM 50W 1% TO220
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Tin
Feature :
Non-Inductive
Series :
LTO 50
Packaging :
Tube
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
No
Termination :
Radial
Max Power Dissipation :
50W
Tolerance :
±1%
Published :
Size / Dimension :
0.409Lx0.126W 10.40mmx3.20mm
Depth :
3.2mm
Terminal Shape :
Flat
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
50W
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Voltage - Rated DC :
250V
Lead Pitch :
5.08mm
Military Standard :
Not
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
TO-220-2
Voltage - Rated :
250V
Test Voltage :
1.5kV
Resistance :
100MOhm
Factory Lead Time :
37 Weeks
Height :
16.51mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Datasheets
LTO050FR1000FTE3
Vishay / Sfernice LTO050FR1000FTE3
FIXED RESISTOR, 100mOhm, Thick Film,