LTGGO511-TW-B-R/12V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTGGO511-TW-B-R/12V
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
RoHS :
Compliant
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Current Rating (Amps) :
15A (AC)
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Throw Configuration :
DP
Series :
LTG
Switch Function :
On-Off
Termination :
Quick Connect
Color - Actuator/Cap :
White
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Ingress Protection :
Max Operating Temperature :
85 °C
Min Operating Temperature :
0 °C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Voltage Rating - AC :
125 V
Illumination Type :
Lamp
Radiation Hardening :
No
Electrical Life :
50,000 Cycles
Mechanical Life :
100 kcycles
Mount :
Panel
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC