LTGGO411-TW-B-G/24V/POLY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTGGO411-TW-B-G/24V/POLY
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Ingress Protection :
Switch Function :
On-Off
Actuator Marking :
No Marking
Series :
LTG
Product Status :
Active
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Package :
Bulk
Color - Actuator/Cap :
White
Electrical Life :
50,000 Cycles
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Actuator Type :
Concave (Standard V) - Illuminated
Circuit :
SPST
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Features :
Voltage Rating - AC :
125 V