LTF4022T-470M-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTF4022T-470M-D
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 590MA 760MOHM SMD
Stock
435
In Stock :
435
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Test Frequency :
1MHz
Series :
LTF4022-D
Ratings :
AEC-Q200
Height :
2.2mm
Package / Case :
2-SMD
Current Rating :
590mA
Resistance :
660mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.087 2.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
12 Weeks
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Packing Method :
TR, Blister Plastic, 7 Inch
Inductance :
47μH
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Current - Saturation :
460mA
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
Published :
2013
Termination :
SMD/SMT
Shielding :
yes
Max DC Current :
460mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
1616
Type :
Wirewound
Number of Pins :
2
Construction :
Magnetic Shield
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) :
760mOhm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
LTF4022T-470M-D
TDK Corporation LTF4022T-470M-D
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD