LTF4022T-1R2N-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LTF4022T-1R2N-D
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
2-SMD
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 3.3A 28 MOHM SMD
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
28mOhm Max
Type :
Wirewound
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Package / Case :
2-SMD
Height :
2.2mm
Construction :
Magnetic Shield
Tolerance :
±30%
HTS Code :
Test Frequency :
1MHz
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.087 2.20mm
Published :
2010
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current - Saturation :
2.8A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case/Size Code :
1616
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Number of Functions :
1
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
Inductance :
1.2μH
Operating Temperature :
-40°C~150°C
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max DC Current :
2.8A
Mounting Type :
Surface Mount
Material - Core :
Ferrite
Packing Method :
TR, Blister Plastic, 7 Inch
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mount :
Surface Mount
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Current Rating :
3.3A
Series :
LTF4022-D
Shielding :
yes
Datasheets
LTF4022T-1R2N-D
TDK Corporation LTF4022T-1R2N-D
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD