LT E63C-CADB-35-1-30-R33-Z
Mfr.Part #
LT E63C-CADB-35-1-30-R33-Z
Description
LED GREEN CLEAR 4PLCC SMD
Product Category :
Maximum Forward Voltage (V) :
4.4
Features :
Lens Shape Type :
Circular
Wavelength - Dominant :
525nm
Intensity :
3880mcd
Package Height :
3.5(Max) - 0.1
Lens Style :
Round with Domed Top
High Brightness :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Test :
30mA
Maximum Operating Temperature (°C) :
100
4-PLCC
Luminous Flux :
3.7lm
Supplier Device Package :
Product Status :
Obsolete
ECCN (US) :
EAR99
Pin Count :
4
Lead Standoff :
No
Series :
Power TOPLED® with Lens
Package Width :
3.4(Max)
Mounting :
Surface Mount
LED Material :
InGaN
PCB changed :
4
Number of LEDs :
1
Height (Max) :
3.50mm
Size / Dimension :
3.20mm L x 2.80mm W
Maximum Forward Current (mA) :
30
Category :
Chip LED
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Supplier Package :
PLCC
Dominant Wavelength (nm) :
525
Minimum Operating Temperature (°C) :
-40
Package Length :
3(Max)
Lens Transparency :
Clear
Reverse Voltage (V) :
5
Wavelength - Peak :
520nm
Supplier Color :
TRUE GREEN
Peak Wavelength (nm) :
520
EU RoHS :
Compliant
Viewing Angle :
20°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.8V
Lead Shape :
J-Lead
Packaging :
Tape and Reel
Color :
Green
Base Product Number :
LTE63C
Viewing Angle (°) :
20
Lens Size :
2.60mm Dia