LSBHB1608KKT3R3M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSBHB1608KKT3R3M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 600MA 512MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Material - Core :
Metal
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series :
LSBH
DC Resistance (DCR) :
512mOhm Max
Product Type :
Fixed Inductors
Shielding :
Unshielded
Inductance :
3.3 µH
Current - Saturation (Isat) :
450mA
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Frequency - Self Resonant :
Product Status :
Active
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Current Rating (Amps) :
600 mA
Product :
Power Inductors
Product Category :
Power Inductors - SMD
RoHS :
Details
Features :
Type :
Wirewound
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
LSBHB1608KKT3R3M
TAIYO YUDEN LSBHB1608KKT3R3M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD