LRGSEK611-R-S-B-E/250N
Mfr.Part #
LRGSEK611-R-S-B-E/250N
Product Category :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Contact Current(AC)-Max :
20 A
Product :
Rocker Switches
Body Length or Diameter :
29.87 mm
Actuator Marking :
O -
Rocker Switches
Illumination :
RED LAMP
Package :
Bulk
Actuator Style :
Rocker (Translucent)
Actuator :
ROCKER
Termination Type :
Quick Connect
Subcategory :
Switches
Mounting Style :
Panel Mount
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Panel Mount
Lamp Type :
Neon
Body Breadth :
27.58 mm
Body Height :
29.97 mm
HTS Code :
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Voltage Rating - AC :
125 V
Series :
LRG
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Surface Mount :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Contact Form :
Termination Style :
Quick Connect
Current Rating (Amps) :
20A (AC)
Pbfree Code :
yes
Legend :
O-I (Vertical)
Switch Function :
OFF - NONE - ON
Switch Action :
LATCHED
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Brand :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Electrical Life :
50,000 Cycles
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Color - Actuator/Cap :
Red
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Mounting Type :
Snap in
Current Rating :
15 A, 20 A