LRGSCK511-C-A-B-A/012V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LRGSCK511-C-A-B-A/012V
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Features :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Actuator Marking :
OFF ON, Vertical
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Illumination Type, Color :
Incandescent, Amber
Brand :
Voltage Rating - AC :
125 V
Product Type :
Rocker Switches
Ingress Protection :
Color - Actuator/Cap :
Amber
Circuit :
SPST
Mechanical Life :
100,000 Cycles
Product Status :
Active
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
20A (AC)