LRGSEK611-R-C-B-E/250N
Mfr.Part #
LRGSEK611-R-C-B-E/250N
Current Rating (Amps) :
20A (AC)
Mounting Type :
Snap in
Switch Configuration :
OFF None ON
Pole Throw Configuration :
SPST
Color - Actuator/Cap :
Clear (White Filter/Diffuser)
Actuator Material :
Polycarbonate (PC)
Voltage Rating - AC :
125 V
Actuator Marking :
O -
Features :
Mounting Style :
Panel
Operating Temperature Min Deg. C :
-40C
Contact Plating :
Silver
Terminal Type :
Quick Connect
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Lamp Type :
Neon
Illumination Type, Color :
Neon, Clear/White
Actuator Style :
Curved Rocker
Ingress Protection :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Subcategory :
Switches
Current Rating (Max) :
20(A)
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Termination Style :
Quick Connect
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Switch Function :
OFF - NONE - ON
Series :
LRG
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Width :
29.08 mm
Housing Material :
Nylon
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Product Depth (mm) :
29.08(mm)
Contact Form :
Illumination Color :
White
Illumination Type :
Neon Lamp
Brand :
AC Voltage Rating (Max) :
250
Product Height (mm) :
Product :
Length :
31.5 mm
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Actuator :
ROCKER
Electrical Life :
50,000 Cycles
Height :
20.45 mm
Mechanical Life :
Panel Thickness :
0.635 mm to 4.75 mm
Legend :
O-I (Vertical)
Current Rating :
15 A, 20 A