LRA911-CA-B/250N
Mfr.Part #
LRA911-CA-B/250N
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Minimum Operating Temperature :
0 C
Operating Temperature Min Deg. C :
0C
Mounting Style :
Panel
Actuator Material :
Nylon, Polycarbonate (PC)
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Factory Lead Time :
4 Weeks
Actuator Length :
0.187 inch
Subcategory :
Switches
Body Color :
Black
Body Length or Diameter :
27.17 mm
Termination :
Quick Connect
Illumination :
Lamp
Product :
Rocker Switches
Mount :
Panel
Product Height (mm) :
34.72(mm)
Orientation :
Straight
Product Status :
Active
Contact Current(AC)-Max :
16 A
Panel Thickness :
0.635 mm to 4.75 mm
Legend :
No Legend
AC Voltage Rating (Max) :
250
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Height :
20.44 mm
Terminal Type :
Quick Connect
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Switch Action :
LATCHED
Voltage Rating - AC :
125 V
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Mounting Type :
Snap in
Current Rating (Max) :
16(A)
Illumination Type, Color :
Neon, Amber
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Ingress Protection :
Actuator Style :
Curved Rocker
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Type :
Curvette Mid-Sized Rocker Switch
ECCN Code :
EAR99
Switch Function :
OFF - NONE - ON
Operating Temp Range :
0C to 85C
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Package :
Bulk
Packaging :
Bulk
Actuator :
ROCKER
Illumination Color :
Amber
Contact Function :
On-Off
Actuator Marking :
No Marking
Length :
27.17 mm
Electrical Life :
100 kcycles
Terminal Length :
0.375 inch
Brand :
Color :
Black
Mechanical Life :
Actuator Color :
Amber
Body Breadth :
15.75 mm
Features :
Color - Actuator/Cap :
Max Operating Temperature :
85 °C
Throw Configuration :
SPST
Mounting Feature :
Panel Mount
Contact (AC) Max Rating R Load :
16A@125VAC
Illumination Type :
Neon Lamp
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Pole Throw Configuration :
SPST
Lamp Type :
Neon
Circuit :
Width :
15.75 mm
Termination Style :
Termination Type :
Reach Compliance Code :
Compliant
Current Rating :
10 A, 16 A
Switch Configuration :
OFF None ON
RoHS :
Details
Surface Mount :
No
Radiation Hardening :
No
Series :
LRA
Insulation Resistance :
Min Operating Temperature :
0 °C
Contact Form :
Product Category :
Rocker Switches
Contact (AC) Max Rating I Load :
4A@250VAC
Body Height :
18.41 mm