LRA910-PS-B/250N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LRA910-PS-B/250N
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
RoHS :
Compliant
Voltage Rating - AC :
125 V
Termination Style :
Solder Lug
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Ingress Protection :
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
Illumination Voltage (Nominal) :
250 VAC
Min Operating Temperature :
0 °C
Switch Function :
On-Off
Mount :
Panel
Illumination Type, Color :
Neon, Red
Radiation Hardening :
No
Reach Compliance Code :
Compliant
Package :
Bulk
Operating Temperature :
0°C ~ 85°C
Features :
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
Color - Actuator/Cap :
Red
Current Rating (Amps) :
16A (AC)
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Mechanical Life :
100 kcycles
Max Operating Temperature :
85 °C