LQS80A48-1V8EJ
Mfr.Part #
LQS80A48-1V8EJ
Description
DC DC CONVERTER 1.8V 200W
Through Hole
Output Power :
144W
Voltage - Input (Min) :
36V
Length :
58.4mm
Voltage - Input (Max) :
75V
Total Power Output-Max :
200W
Height :
10.414mm
Input Voltage-Nom :
48V
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
36.8mm
Size / Dimension :
2.30Lx1.45W x 0.41 H 58.4mmx36.8mmx10.4mm
Trim/Adjustable Output :
yes
Current - Output 1 :
80A
Efficiency :
90%
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Number of Pins :
10
Voltage - Isolation :
2.25kV
Weight :
37.000012g
PIN/PEG
Radiation Hardening :
No
Series :
LQS (200W)
Max Output Current :
80A
Output Current :
80A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Output Voltage :
1.8V
Package / Case :
8-DIP Module, 1/4 Brick
Mount :
Power (Watts) :
200W
Packaging :
Tray
Max Power Dissipation :
144W