LQS60A48-3V3RANJ
Mfr.Part #
LQS60A48-3V3RANJ
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 200W
R-XDMA-P8
Number of Functions :
1
Max Power Dissipation :
198W
Current - Output 1 :
60A
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
10
Series :
LQS (200W)
Output Voltage :
3.3V
Output Power :
200W
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Pin Count :
1 (Unlimited)
Max Output Current :
60A
Efficiency :
91%
Weight :
37.000012g
Length :
58.4mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Output 1 :
3.3V
Input Voltage-Nom :
48V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Isolation :
2.25kV
Output Current :
60A
Height :
8.382mm
Size / Dimension :
2.30Lx1.45W x 0.33 H 58.4mmx36.8mmx8.4mm
Package / Case :
8-DIP Module, 1/4 Brick
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Input (Max) :
75V
Mount :
Through Hole
Width :
36.8mm