LQS60A48-3V3AKJ
Mfr.Part #
LQS60A48-3V3AKJ
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 200W
Input Voltage-Nom :
48V
Pin Count :
8
Qualification Status :
Not Qualified
1
Surface Mount :
No
Voltage - Input (Min) :
36V
Efficiency :
91%
Size / Dimension :
2.30Lx1.45W x 0.33 H 58.4mmx36.8mmx8.4mm
Package / Case :
8-DIP Module, 1/4 Brick
Width :
36.8mm
Terminal Position :
Dual
Output Voltage :
3.3V
Current - Output (Max) :
60A
Series :
LQS (200W)
Number of Terminations :
8
Voltage - Output 1 :
3.3V
Voltage - Input (Max) :
75V
Total Power Output-Max :
200W
Trim/Adjustable Output :
yes
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Power (Watts) :
200W
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Isolated Module
Length :
58.4mm
Height Seated (Max) :
7.87mm
Voltage - Isolation :
2.25kV