LQS50A48-3V3RENJ
Mfr.Part #
LQS50A48-3V3RENJ
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 200W
Product Category :
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Total Power Output-Max :
200W
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
2.30Lx1.45W x 0.41 H 58.4mmx36.8mmx10.4mm
Terminal Position :
Dual
Series :
LQS (200W)
Efficiency :
91%
Pin Count :
8
Current - Output (Max) :
50A
Power (Watts) :
200W
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
8-DIP Module, 1/4 Brick
Surface Mount :
No
Voltage - Isolation :
2.25kV
Length :
58.4mm
Input Voltage-Nom :
48V
Voltage - Input (Min) :
36V
Voltage - Input (Max) :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
8.89mm
Width :
36.8mm
Output Voltage :
3.3V
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
3.3V