LQS50A48-1V2REKJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQS50A48-1V2REKJ
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 1.2V 200W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Isolation :
2.25kV
Output Voltage :
1.2V
Trim/Adjustable Output :
yes
Height Seated (Max) :
8.89mm
Number of Terminations :
8
Feature :
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Size / Dimension :
2.30Lx1.45W x 0.41 H 58.4mmx36.8mmx10.4mm
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Number of Functions :
1
Voltage - Input (Max) :
75V
Number of Outputs :
1
Power (Watts) :
200W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
ITE (Commercial)
Pin Count :
8
Voltage - Output 1 :
1.2V
Length :
58.4mm
Packaging :
Tray
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Efficiency :
88.5%
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
LQS (200W)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Through Hole
Current - Output (Max) :
50A
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Min) :
36V
Total Power Output-Max :
200W
Package / Case :
8-DIP Module, 1/4 Brick
Width :
36.8mm
Input Voltage-Nom :
48V