LQS50A48-3V3AJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQS50A48-3V3AJ
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 200W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Published :
Output Voltage :
3.3V
Voltage - Input (Max) :
75V
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Outputs :
1
Terminal Form :
PIN/PEG
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Isolation :
2.25kV
Number of Functions :
1
Mount :
Through Hole
Weight :
37.000012g
Height :
8.382mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Pins :
8
Voltage - Input (Min) :
36V
Current - Output 1 :
50A
Output Current :
50A
Feature :
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Pin Count :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
8-DIP Module, 1/4 Brick
Series :
LQS (200W)
Type :
Isolated Module
Output Power :
165W
Input Voltage-Nom :
48V
Radiation Hardening :
No
Max Output Current :
50A
Power (Watts) :
200W
Efficiency :
91%
Size / Dimension :
2.30Lx1.45W x 0.33 H 58.4mmx36.8mmx8.4mm
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
165W
Trim/Adjustable Output :
yes
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tray
Total Power Output-Max :
200W