LQS50A48-2V5RAKJ
Mfr.Part #
LQS50A48-2V5RAKJ
Description
DC DC CONVERTER 2.5V 200W
Power (Watts) :
200W
Length :
58.4mm
Size / Dimension :
2.30Lx1.45W x 0.33 H 58.4mmx36.8mmx8.4mm
Number of Outputs :
Input Voltage-Nom :
48V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Input (Min) :
36V
Mounting Type :
Through Hole
Trim/Adjustable Output :
yes
Efficiency :
90%
Output Voltage :
2.5V
Total Power Output-Max :
200W
Voltage - Isolation :
2.25kV
Width :
36.8mm
Surface Mount :
No
Voltage - Input (Max) :
75V
Current - Output (Max) :
50A
8-DIP Module, 1/4 Brick
Published :
Voltage - Output 1 :
2.5V
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Series :
LQS (200W)
Height Seated (Max) :
7.87mm