LQS100A48-1V8REKJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQS100A48-1V8REKJ
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 1.8V 200W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Number of Functions :
1
Number of Outputs :
1
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Size / Dimension :
2.30Lx1.45W x 0.41 H 58.4mmx36.8mmx10.4mm
Published :
Power (Watts) :
200W
Surface Mount :
No
Input Voltage-Nom :
48V
Height Seated (Max) :
8.89mm
Series :
LQS (200W)
Terminal Form :
PIN/PEG
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pin Count :
8
Trim/Adjustable Output :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Max) :
75V
Length :
58.4mm
Voltage - Isolation :
2.25kV
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Tray
Output Voltage :
1.8V
Current - Output (Max) :
100A
Efficiency :
89.5%
Feature :
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Total Power Output-Max :
200W
Voltage - Input (Min) :
36V
Number of Terminations :
8
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
36.8mm
Voltage - Output 1 :
1.8V