LQS100A48-1V2RAJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQS100A48-1V2RAJ
Manufacturer
Artesyn Embedded Power
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 1.2V 200W
Manufacturer :
Artesyn Embedded Power
Product Category :
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
2.30Lx1.45W x 0.33 H 58.4mmx36.8mmx8.4mm
Height Seated (Max) :
7.87mm
Current - Output (Max) :
100A
Width :
36.8mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Efficiency :
86%
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Input Voltage-Nom :
48V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Form :
PIN/PEG
Trim/Adjustable Output :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Outputs :
1
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
8
Package / Case :
8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Max) :
75V
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Min) :
36V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P8
Power (Watts) :
200W
Terminal Position :
Dual
Packaging :
Tray
Feature :
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series :
LQS (200W)
Output Voltage :
1.2V
Total Power Output-Max :
200W
Voltage - Isolation :
2.25kV
Length :
58.4mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
No
Pin Count :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Output 1 :
1.2V