LQM18PZ1R0MCHD
Mfr.Part #
LQM18PZ1R0MCHD
Description
FIXED IND 1UH 950MA 290MOHM SMD
Stock
310
In Stock :
310
0603 (1608 Metric)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Frequency - Self Resonant :
80MHz
DC Resistance (DCR) :
290mOhm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current - Saturation :
600mA
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
0.95A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Inductance :
1μH
Tolerance :
±20%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Shielding :
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
1MHz
Current Rating (Amps) :
950mA