LQM18DN330M70L
Mfr.Part #
LQM18DN330M70L
Package / Case
0603 (1608 Metric) 0603 (1608M)
Description
FIXED IND 33UH 200MA
Fixed Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
DC Resistance (DCR) :
3.12Ohm Max
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Package :
Digi-Reel?
Product Width :
0.8mm
Height :
0.8 mm
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Product Type :
Power Inductors - SMD
Inductance :
33 µH
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Core Material :
Ferrite Core
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Multilayer
Q @ Freq :
Product Height :
0.8mm
Product Length :
1.6mm
Current - Saturation (Isat) :
30mA
0603 (1608M)
Width :
0.8 mm
Current Rating (Amps) :
200 mA
Product :
Power Inductors
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Test Frequency :
1 MHz
Core Type :
Multilayer
Series :
LQM18
Frequency - Self Resonant :
13MHz
Material - Core :
Ferrite
Length :
1.6mm
Termination :
Standard
Inductance Tolerance :
± 20%
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Self Resonant Frequency :
13MHz
Ratings :
Diameter :
Saturation Current :
30 mA
Application :
Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Features :
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Tolerance :
±20%