LQM18PW2R2MCHD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQM18PW2R2MCHD
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 750MA 475MOHM SM
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
Shielded
Inductance :
2.2μH
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
475mOhm Max
Current Rating (Amps) :
750mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
1MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductance Frequency - Test :
1MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Rated Current-Max :
0.75A
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
7 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Series :
LQM18
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Type :
Multilayer
Current - Saturation :
200mA
Surface Mount :
yes
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ferrite
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm