LQH55DN1R5M03L
Mfr.Part #
LQH55DN1R5M03L
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
FIXED IND 1.5UH 3.7A 30.8MOHM SM
Stock
297
In Stock :
297
Case Code (Imperial) :
2220
Test Frequency :
1MHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Shielding :
No
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Termination :
SMD/SMT
DC Current :
3.7A
Inductance :
1.5μH
Current Rating :
3.7A
Frequency - Self Resonant :
110MHz
Case Code (Metric) :
5750
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 40% TOLERANCE
Depth :
5.3mm
Tolerance :
±20%
Material - Core :
Ferrite
JESD-609 Code :
e2
Height :
5.0038mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
DC Resistance (DCR) :
30.8mOhm Max
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Max DC Current :
3.7A
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Weight :
480.014126mg
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Series :
LQH55
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Military Standard :
Not
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
LQH55DN1R5M03L
Murata Electronics LQH55DN1R5M03L
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD