LQH32MN561J23L
Mfr.Part #
LQH32MN561J23L
Description
FIXED IND 560UH 40MA 28 OHM SMD
Fixed Inductors
Special Feature :
Q MEASURED AT 796 KHZ
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Inductance :
560μH
Q Factor :
50
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Max DC Current :
40mA
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Shielding :
No
Test Frequency :
1kHz
Frequency - Self Resonant :
5MHz
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Material - Core :
Ferrite
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.087 2.20mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Nonstandard
Weight :
59.987591mg
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e2
DC Current :
40mA
DC Resistance (DCR) :
28Ohm Max
Current Rating :
40mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Case Code (Metric) :
Series :
LQH32
ROHS3 Compliant
Height :
2mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q @ Freq :
50 @ 796kHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
1
Depth :
2.7mm
Datasheets
LQH32MN561J23L
Murata Electronics LQH32MN561J23L
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD