LQH31CN101K03L
Mfr.Part #
LQH31CN101K03L
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
FIXED IND 100UH 80MA 15.6OHM SMD
Surface Mount
Number of Pins :
2
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Inductance Tolerance :
10%
Termination :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Terminal Finish :
Tin/Copper (Sn/Cu)
RECTANGULAR PACKAGE
Resistance :
12Ohm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.8mm
Tolerance :
±10%
Inductance :
100μH
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
REACH SVHC :
No SVHC
DC Current :
80mA
Current :
970mA
HTS Code :
Max DC Current :
80mA
Shielding :
No
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
JESD-609 Code :
e2
Series :
LQH31
Case Code (Imperial) :
Height :
1.8034mm
DC Resistance (DCR) :
15.6Ohm Max
Current Rating :
80mA
Test Frequency :
1MHz
Frequency - Self Resonant :
7MHz
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
29.001562mg
Datasheets
LQH31CN101K03L
Murata Electronics LQH31CN101K03L
LQH31CN101K03L                            Description
LQH31CN101K03L                            Features
Integrated Shielded Inducton Simple PCB Layout
Frequency Synchronization Input (650 kHz to 950 kH2)
Flexible Start-up Sequencing Using External Soft Start, Tracking and Precision Enable
Single Exposed Pad and Standard Pinout for Easy Mounting and Manufacturing
Fast Transient Response for Powering FPGAs and ASICs
Fully Enabled for WEBENCH Power Designer Pin Compatible With
LMZ22005/LMZ23603/LMZ22003 Performance Benefits
-High Efficiency Reduces System Heat
Generation
-Tested to EN55022 Class B
-See SNVA473 and Lavout for Information
on Device Under Test
-Vin=24VVo=3.3Vlo=5A
LQH31CN101K03L                            Applications
Point-of-load Conversions from 12-V and 24-V
Input Rail
Time-Critical Projects
Space Constrained
High Thermal Requirement   Applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD