LPX122M160E7P3
Mfr.Part #
LPX122M160E7P3
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated DC :
160V
Height :
40mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
85°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
1200μF
Diameter :
30mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.9A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
166mOhm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Length :
40mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
160V
Datasheets
LPX122M160E7P3
Cornell Dubilier Electronics LPX122M160E7P3
LPX 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In