LPX121M450E1P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPX121M450E1P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
10mm
Terminal Finish :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
120μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
Termination :
Snap in
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
1.08A @ 50kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.658Ohm @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
900mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
900mA @ 120Hz
Life (Hours) :
1000 hours
Leakage Current :
0.69714mA
JESD-609 Code :
e3
Height :
25mm
Diameter :
30mm
Dielectric Material :
Aluminium
Series :
LPX
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
450V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
Datasheets
LPX121M450E1P3
Cornell Dubilier Electronics LPX121M450E1P3
LPX 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 900mA 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In