LPW822M1HO50V-W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPW822M1HO50V-W
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
50V
Diameter :
25mm
Tan Delta :
0.34
Termination :
Snap in
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
1000 hours
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
8200µF
Ripple Current @ Low Frequency :
3.62A @ 120Hz
Ripple Current :
3.62A
Series :
LPW
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
61mOhm @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Height :
50mm
Dielectric Material :
Aluminium
Leakage Current :
3mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
10mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.344A @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Datasheets
LPW822M1HO50V-W
Cornell Dubilier Electronics LPW822M1HO50V-W
LPW 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.62A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In