LPW682M1CO25V-W
Mfr.Part #
LPW682M1CO25V-W
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
6800µF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2.47A @ 120Hz
Lead Pitch :
10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
122mOhm @ 120Hz
Voltage - Rated DC :
16V
Diameter :
25mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.717A @ 100kHz
Height :
25mm
Ripple Current :
2.47A
yes
Leakage Current :
3mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tan Delta :
0.4
Datasheets
LPW682M1CO25V-W
Cornell Dubilier Electronics LPW682M1CO25V-W
LPW 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.47A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In