LPW332M1VO25V-W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPW332M1VO25V-W
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
2.1A
Diameter :
25mm
Dielectric Material :
Aluminium
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
25mm
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
3mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
176mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.244A @ 100kHz
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
1000 hours
Termination :
Snap in
Capacitance :
3300µF
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Number of Pins :
2
Series :
LPW
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
35V
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
2.04A @ 120Hz
Terminal Pitch :
10mm
Published :
Datasheets
LPW332M1VO25V-W
Cornell Dubilier Electronics LPW332M1VO25V-W
LPW 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In