LPW152M1JP25V-W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPW152M1JP25V-W
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
1000 hours
Terminal Pitch :
10mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Capacitance :
1500μF
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
Snap in
Dielectric Material :
Aluminium
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
276mOhm @ 120Hz
Series :
LPW
Ripple Current @ High Frequency :
2.172A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.81A @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
25mm
Diameter :
30mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
1.81A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tan Delta :
0.2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
63V
Datasheets
LPW152M1JP25V-W
Cornell Dubilier Electronics LPW152M1JP25V-W
LPW 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.81A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In