LPFH-60D-42
Mfr.Part #
LPFH-60D-42
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC AC/DC 25.2-42V 1.43A
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Operating Temperature :
-40°C~90°C
Size / Dimension :
6.40Lx1.69W x 1.26 H 162.5mmx43.0mmx32.0mm
Feature :
OTP, OVP, SCP
Voltage - Isolation :
3kV
Current - Output (Max) :
1.43A
Voltage - Output :
25.2V~42V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input (Min) :
200VAC
Termination Style :
Wire Leads
Ratings :
IP67
Power (Watts) :
60W
Topology :
AC DC Converter
Approval Agency :
cURus
Number of Outputs :
1
Efficiency :
90%
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Input (Max) :
400VAC
Dimming :
Analog, PWM
Series :
LPFH-60D (60W)