LPFH-60D-15
Mfr.Part #
LPFH-60D-15
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRIVER CC AC/DC 9-15V 4A
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Termination Style :
Wire Leads
Type :
Constant Current
Ratings :
IP67
Power (Watts) :
60W
Number of Outputs :
1
Voltage - Output :
9V~15V
Efficiency :
87%
Size / Dimension :
6.40Lx1.69W x 1.26 H 162.5mmx43.0mmx32.0mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
OTP, OVP, SCP
Series :
LPFH-60D (60W)
Voltage - Input (Min) :
200VAC
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~90°C
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Max) :
400VAC
Topology :
AC DC Converter
Mounting Type :
Chassis Mount
Current - Output (Max) :
4A