LPC1830FET256,551
Mfr.Part #
LPC1830FET256,551
Package / Case
256-LBGA
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256LBGA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Program Memory Type :
ROMless
Base Part Number :
LPC1830
Pin Count :
256
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Number of Terminations :
256
ROM Programmability :
Flash
Width :
17mm
DMA Channels :
yes
RAM Size :
200K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Ball
Source Url Status Check Date :
Clock Frequency :
25MHz
ROM (words) :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
CPU Family :
CORTEX-M3
Package / Case :
256-LBGA
Connectivity :
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Number of I/O :
164
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.2V~3.6V
DAC Channels :
yes
Address Bus Width :
24
Series :
LPC18xx
Power Supplies :
2.5/3.3V
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
3.3V
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x10b
Bit Size :
32
Length :
17mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
S-PBGA-B256
Terminal Position :
BOTTOM
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
PWM Channels :
Core Size :
32-Bit
JESD-609 Code :
e1
Height Seated (Max) :
1.55mm
Terminal Pitch :
1mm
External Data Bus Width :
32
Speed :
180MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Oscillator Type :
Internal
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Datasheets
LPC1830FET256,551
NXP Semiconductors LPC1830FET256,551
ROMless ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller LPC18xx Series LPC1830 3.3V 256-LBGA
LPC1830FET256,551 Overview
This Microcontroller comes in a 256-LBGA package. This Microcontroller has 164 I/Os. The Mounting Type of the Microcontroller is Surface Mount. The MCU is based on the 32-Bit core. This Microcontroller's program memory type is ROMless. The Microcontroller runs in -40°C~85°C TA Operating Temperature. Microcontroller runs in LPC18xx Series. MCU is powered by ARM® Cortex®-M3 Core Processor. The device belongs to MICROCONTROLLER, RISC uPs/uCs/Peripheral ICs Type. The MCU has a number of 256 terminals. Microcontroller comes with 32 bit size. The component always operates in 3.3V supply voltage. MCU chip has YES DMA channels. You can find alternatives through the base part number LPC1830. The device works in YES PWM channels. It counts 256 pins. The device is embedded with CORTEX-M3 CPU family. It is at 25MHz clock frequency.