LPC1313FHN33/01,55
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPC1313FHN33/01,55
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
32-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32HVQFN
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Power Supplies :
3.3V
Base Part Number :
LPC1313
Pin Count :
32
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Core Size :
32-Bit
Terminal Position :
QUAD
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
0.65mm
HTS Code :
ROM (words) :
Data Converter :
A/D 8x10b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Oscillator Type :
Internal
PWM Channels :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Bit Size :
32
Supply Voltage :
3.3V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Speed :
72MHz
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
JESD-30 Code :
S-PQCC-N33
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
LPC13xx
Length :
7mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V
DAC Channels :
No
Package / Case :
32-VQFN Exposed Pad
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tray
Qualification Status :
Not Qualified
Program Memory Type :
Flash
DMA Channels :
Height Seated (Max) :
1mm
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Number of I/O :
28
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Terminal Form :
NO LEAD
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Clock Frequency :
25MHz
CPU Family :
CORTEX-M3
RAM Size :
8K x 8
Number of Terminations :
33
Has ADC :
yes
Width :
7mm