LPC1313FHN33/01,51
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPC1313FHN33/01,51
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
32-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32HVQFN
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Published :
Supply Voltage :
3.3V
CPU Family :
CORTEX-M3
Clock Frequency :
25MHz
Terminal Form :
NO LEAD
Surface Mount :
yes
Oscillator Type :
Internal
Number of Terminations :
33
JESD-30 Code :
S-PQCC-N33
DAC Channels :
No
Qualification Status :
Not Qualified
RAM Size :
8K x 8
Terminal Pitch :
0.65mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Width :
7mm
Pin Count :
32
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Speed :
72MHz
Has ADC :
yes
Bit Size :
32
Program Memory Type :
Flash
Length :
7mm
Number of I/O :
28
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
PWM Channels :
No
Source Url Status Check Date :
Height Seated (Max) :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Power Supplies :
3.3V
Core Size :
32-Bit
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
DMA Channels :
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Data Converter :
A/D 8x10b
Series :
LPC13xx
Terminal Position :
QUAD
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
LPC1313
Package / Case :
32-VQFN Exposed Pad
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~3.6V