LPC11A14FHN33/301,
Mfr.Part #
LPC11A14FHN33/301,
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32HVQFN
28
DAC Channels :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.6V~3.6V
JESD-30 Code :
S-PQCC-N32
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Power Supplies :
3.3V
HTS Code :
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x10b
Speed :
50MHz
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supply Voltage :
3.3V
RAM Size :
8K x 8
Width :
7mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Length :
7mm
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Terminal Pitch :
0.65mm
PWM Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.6V
RAM (bytes) :
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
1mm
Series :
LPC11Axx
Clock Frequency :
25MHz