LPC1114JHN33/303E
Mfr.Part #
LPC1114JHN33/303E
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 32HVQFN
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Data Converter :
A/D 8x10b
Terminal Pitch :
0.65mm
Series :
LPC1100XL
Height Seated (Max) :
1mm
Supply Voltage :
3.3V
Speed :
50MHz
Number of I/O :
28
DAC Channels :
Power Supplies :
3.3V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Clock Frequency :
25MHz
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Length :
7mm
On Chip Program ROM Width :
8
yes
Base Part Number :
LPC1114
Packaging :
Tray
Width :
7mm
JESD-30 Code :
S-PQCC-N33
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
DMA Channels :
RAM Size :
8K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V