LPC1111FHN33/201,5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPC1111FHN33/201,5
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
32-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 32HVQFN
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Power Supplies :
3.3V
Qualification Status :
Not Qualified
CPU Family :
CORTEX-M0
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Width :
7mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Package / Case :
32-VQFN Exposed Pad
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.8V
Speed :
50MHz
Number of Terminations :
33
RAM Size :
4K x 8
JESD-30 Code :
S-PQCC-N32
Has ADC :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ROM (words) :
PWM Channels :
No
Clock Frequency :
25MHz
Pin Count :
32
Published :
Base Part Number :
LPC1111
Packaging :
Tray
Terminal Form :
NO LEAD
Program Memory Type :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
DMA Channels :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Length :
7mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of I/O :
28
Terminal Pitch :
0.65mm
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
QUAD
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0
Core Size :
32-Bit
Supply Voltage :
3.3V