LP821M200H7P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP821M200H7P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
LP
Ripple Current :
1.75A
Termination :
Snap in
Capacitance :
820µF
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
Tan Delta :
0.15
Dissipation Factor :
15 %
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10mm
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
Unknown
Height :
40mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Frequency :
120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
2.45A @ 100kHz
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Published :
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
1.575 40.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.75A @ 120Hz
Diameter :
35mm
Datasheets
LP821M200H7P3
Cornell Dubilier Electronics LP821M200H7P3
LP 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.75A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In