LP472M063E9P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP472M063E9P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Stock
777
In Stock :
777
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
4700µF
Mount :
PCB, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Height :
50mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.408A @ 100kHz
Published :
2012
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
LP
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current @ Low Frequency :
2.84A @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
2.84A
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
No SVHC
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
53mOhm @ 120Hz
Polarization :
Polar
Dissipation Factor :
20 %
Factory Lead Time :
25 Weeks
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Test Frequency :
120Hz
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Diameter :
30mm
Life (Hours) :
1000 hours
Datasheets
LP472M063E9P3
Cornell Dubilier Electronics LP472M063E9P3
LP 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.84A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In