LP471M450E9P3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP471M450E9P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Termination :
Snap in
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
450V
Diameter :
30mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Series :
SLP0712TE (750W)
Voltage - Rated DC :
450V
Published :
Capacitance :
470µF
Working Voltage :
450V
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
50mm
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Lead Pitch :
10mm
Number of Pins :
9
Height :
50mm
Life (Hours) :
1000 hours
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Max Operating Temperature :
105°C
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~105°C