LP38859S-0.8
Mfr.Part #
LP38859S-0.8
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LIN 0.8V 3A DDPAK/TO263-5
Manufacturer :
National Semiconductor
Voltage Dropout (Max) :
0.45V @ 3A
Width :
8.64mm
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Length :
10.16mm
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Supply (Max) :
15mA
Output Configuration :
Positive
Output Voltage Accuracy :
1 %
Number of Outputs :
1
REACH SVHC :
No SVHC
PSRR :
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features :
Soft Start
Dropout Voltage :
350mV
Base Part Number :
LP38859
Nominal Output Voltage :
800mV
Number of Pins :
5
Max Output Current :
3A
Min Input Voltage :
1.15V
Pin Count :
4
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
No
Packing Method :
Rail
Number of Terminations :
5
Height :
4.57mm
Accuracy :
1 %
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
235
Number of Functions :
Terminal Form :
Gull wing
Voltage Tolerance-Max :
3%
Packaging :
Tube
Package / Case :
Terminal Position :
Single
FIXED
Dropout Voltage1-Nom :
0.24V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Output Voltage :
800mV
Output Voltage 1 :
0.8V