LP30-85B125
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP30-85B125
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 2VA TH
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Product Status :
Active
Number of Secondary Winding :
2
Max Power Dissipation :
2W
Primary Winding(s) :
Dual
Output Voltage 2 :
15V
Packaging :
Bulk
Power - Max :
2VA
Approvals :
UL; CSA
Termination :
PC Pin
Primary Rating :
DUAL 115V
Size / Dimension :
47.63mm Lx39.67mm W
Height - Seated (Max) :
16.51mm
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 15V Series 30V
Isolation Voltage :
1500 V
Surface Mount :
No
Weight :
0.313lb 141.97g
Width :
39.6748mm
Center Tap Feature 2 :
No
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Primary :
Package :
Bulk
Current - Output (Max) :
Parallel 170mA, Series 85mA
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Plug-In, Through Hole
Height :
16.51mm
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Pulse Electronics Corporation
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNTED
Center Tap :
Length :
47.625mm
Physical Dimension :
47.625mm X 39.6748mm X 16.51mm
Max Output Current :
85mA
Output Current 1 :
0.085 A
Output Current 2 :
0.085 A
Type :
Semi-Toroidal
Approval Agency :
UL; CSA
Voltage - Isolation :
1500Vrms
Published :
Output Voltage 1 :
15V
Secondary Winding(s) :
Dual
Series :
Low Profile Plug-In
Center Tap Feature 1 :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
LP30-85B125
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V