LP2981IBP-3.2
Mfr.Part #
LP2981IBP-3.2
Manufacturer
National Semiconductor
Package / Case
5-VFBGA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Base Part Number :
LP2981
Package / Case :
5-VFBGA
Dropout Voltage :
200mV
Output Configuration :
Positive
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.93mm
Terminal Form :
Ball
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Current - Supply (Max) :
1.7mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
FIXED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
5
Number of Functions :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.37V @ 100mA
Number of Pins :
5
Current - Output :
100mA
Number of Regulators :
1
Control Features :
Enable
Input Voltage (Min) :
4.2V
Terminal Position :
BOTTOM
Current - Quiescent (Iq) :
95μA
Qualification Status :
Not Qualified
Packaging :
Cut Tape (CT)
Output Voltage 1 :
3.2V
Lead Free :
Lead Free
PSRR :
63dB (1kHz)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
16V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Min Current Limit :
150mA
Output Voltage :
3.2V
Height Seated (Max) :
0.9mm
Datasheets
LP2981IBP-3.2
National Semiconductor LP2981IBP-3.2
[Voltage Regulators - Linear] National Semiconductor LP2981IBP-3.2 Overview
LP2981IBP-3.2 Features
  • Wide Input Voltage Range: Accommodating a broad input voltage spectrum, from 2.5V to 16V, ensures adaptability to diverse power supply environments.