LP2980IM5-4.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LP2980IM5-4.5
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
Manufacturer :
National Semiconductor
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Min :
4.3425V
Surface Mount :
yes
Output Voltage1-Nom :
4.5V
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Terminal Finish :
TIN LEAD
Input Voltage (Min) :
5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Pitch :
0.95mm
Width :
1.6mm
Pin Count :
5
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Seated Height-Max :
1.22mm
Terminal Position :
Dual
Number of Terminals :
5
Operating Temperature TJ-Min :
-40°C
Output Current1-Max :
0.05A
Output Voltage1-Max :
4.6575V
Dropout Voltage1-Max :
0.225V
Length :
2.92mm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Input Voltage (Max) :
16V